W drugiej części poradnika dotyczącego rodzajów blatów kuchennych omawiamy trzy materiały: konglomerat, kompozyt oraz płytki ceramiczne. Tak, te ostatnie, o czym wiele osób zapomina, również mogą być wykorzystywane w charakterze blatów.
Blaty z konglomeratu – czego się po nich spodziewać
Konglomerat znany jest popularnie jako tzw. sztuczny kamień. Rzeczywiście swoim wyglądem przypomina on np. granit, z tym że może występować w większym zakresie kolorów. Powstaje poprzez sklejenie zmielonego kamienia za pomocą żywicy, takiej jaką stosuje się na podłogi. Blaty z konglomeratu są tańszą alternatywą dla naturalnego kamienia. Jednak za niższą ceną idzie mniejsza trwałość. Blaty konglomeratowe są idealnie gładkie i nie wchłaniają wody, co znacznie ułatwia użytkowanie i sprzątanie kuchni. Z drugiej strony na blatach z kompozytu z czasem mogą pojawiać się rysy. Zwłaszcza na tych kwarcowych, bardziej miękkich niż z konglomeratu granitowego. Przywrócić im dobry wygląd może wtedy fachowo użyta szlifierka.
Blaty kuchenne z kompozytu – do zadań specjalnych
Kompozyt to nowoczesny materiał będący połączeniem naturalnych minerałów oraz żywic. Daje mu to gładkość i nadzwyczajną odporność, dorównującą granitowi. Jeden z bardziej popularnych to corian. Blaty kuchenne z kompozytu mogą być dowolnie formowane, co czyni je idealnym rozwiązaniem do nietypowych, projektowanych na wymiar kuchni. Z kompozytu można również wykonać blat z wpuszczonym w niego zlewozmywakiem – bez żadnych łączeń, a więc estetycznie i bez miejsc, gdzie mogłyby się zbierać brud albo wilgoć. Blaty kompozytowe są łatwe do utrzymania w czystości, mają gładką powierzchnię, która dodatkowo jest twarda i odporna na zarysowania czy odpryski. Kompozyty mogą błyszczeć lub mieć matowe wykończenie i najróżniejsze warianty kolorystyczne. Wydaje się, że to materiał idealny. Jego minusem jest niewątpliwie cena, gdyż blaty kompozytowe na wymiar potrafią kosztować nawet powyżej tysiąca złotych za metr kwadratowy.
Blaty kuchenne z płytek ceramicznych
Płytki ceramiczne wieńczące kuchenne szafki są oryginalnym rozwiązaniem, które ma swoich zwolenników. Z całą pewnością nie sposób odmówić im oryginalnego wyglądu. Jest to też rodzaj blatu kuchennego, który można wykonać samodzielnie. Wydaje się więc kuszącą opcją dla tych, którzy lubią majsterkowanie i poradzą sobie z układaniem płytek – na poziomej powierzchni to łatwiejsze niż na ścianie. Blat kuchenny z płytek ceramicznych łatwo też utrzymać w czystości i sprawia wrażenie bardzo higienicznego. Sposobów na umycie płytek jest wiele, od ekologicznych domowych środków po profesjonalne produkty czyszczące. Jednak należy pamiętać, że powierzchnia z płytek ceramicznych będzie miała łączenia, a w nich fugi. Dlatego też w rzeczywistości utrzymanie takiego blatu w czystości okaże się wyzwaniem i będzie wymagało poświęcenia wiele czasu. Jeżeli jednak marzysz o blacie z płytek, postaw na takie, które będą trwałe, np. terakotę i gres. Na pewno niezbyt dobrym pomysłem, bez względu na to jak ciekawym wizualnie, jest drobna mozaika na blacie.