Łazienka niejedno ma imię i coraz częściej jest nie tylko typowo użytkowym pomieszczeniem, ale również miejscem pełnego relaksu i odprężenia. Jednak, aby tak się stało, trzeba ją odpowiednio urządzić. Pokój kąpielowy powinien być wygodny i jednocześnie przyjemny w odbiorze. Z drugiej strony domowe SPA to tylko niewielki wycinek codzienności, więc nie można zapominać także o funkcjonalności łazienki. Nasz projekt dla domu jednorodzinnego w Bestwinie doskonale łączy ze sobą przyjemne i pożyteczne. Dzięki czemu w stu procentach spełnia wymagania domowników.
Domowe SPA, czyli relaks w swojej łazience
SPA kojarzy się czystą przyjemnością i całkowitym relaksem. Skojarzenie słuszne, jednak wizyty w prawdziwym ośrodku wypoczynkowym to stosunkowo rzadkie wydarzenie, dlatego coraz więcej osób stawia na domowe SPA. Wbrew pozorom wystarczy tylko odpowiednia aranżacja pomieszczenia, właściwy dobór kosmetyków oraz chwila wolnego czasu, aby stworzyć atmosferę sprzyjająca wypoczynkowi. W prezentowanym projekcie udało się to osiągnąć za pomocą wygodnie wyprofilowanej wanny ustawionej pod oknem. Zza szyby rozpościera się widok na las, który sprzyja relaksowi. Ale w razie potrzeby można spuścić roletę i w ten sposób zadbać o swoją prywatność.


Klimatyczny nastrój w pokoju kąpielowym można również osiągnąć poprzez odpowiedni dobór dodatków – storczyków na parapecie oraz dekoracyjnych świec. Półka w pobliżu wanny pozwala nie tylko na bezpieczne położenie zapalonych świec, ale również ułatwia dostęp do wszelkiego rodzaju kosmetyków. Które w domowym SPA są niezbędne. Ostatnim elementem sprzyjającym osiąganiu stanu głębokiego relaksu jest światło i w tym przypadku można zdecydować się na kilka opcji. Główna lampa sufitowa mocno oświetla całe pomieszczenie. Ale w pokoju kąpielowym zainstalowano również dwie lampki obok lustra, które zostały ukryte za grubym szkłem piaskowanym. Dzięki czemu światło jest bardziej rozproszone. Nie zabrakło również halogenów dających bardziej punktowe oświetlenie. Z kolei miłośnicy romantycznej atmosfery mogą zdecydować się tylko na świece, których migotliwy blask wyniesie domowy relaks na całkiem inny poziom.
Funkcjonalny pokój kąpielowy
Prezentowany pokój kąpielowy pełni jednocześnie funkcję rodzinnej łazienki użytkowej. Dlatego też na stosunkowo niewielkiej powierzchni trzeba było pomieścić toaletę, bidet, prysznic i umywalki. Ilość wyposażenia oraz potrzeby domowników nie mogły się kłócić z bardziej relaksacyjnym charakterem pomieszczenia. Te dwie role udało się pogodzić za pomocą sprytnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Liczne półki zostały ukryte w ścianach, dzięki czemu nie zabierają dodatkowego miejsca i jednocześnie pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału łazienki. We wnętrzu dominuje jasna kolorystyka, która wizualnie powiększa przestrzeń, a wybrane czarne elementy tylko pogłębiają to wrażenie, dzięki zasadzie kontrastu. Część użytkowa płynnie przechodzi w sferę relaksacyjną, więc całość sprawia przyjemne dla oka wrażenie.


O ile wieczorami można łatwiej zadbać o swoją prywatność i zarezerwować pokój kąpielowy tylko dla siebie, to poranki bywają bardziej nerwowe. W końcu każdy spieszy się do pracy lub szkoły, a wizyta w łazience jest obowiązkowym punktem programu. Dlatego też zdecydowano się na instalację podwójnej umywalki i podłużnego lustra. Pozwala to na jednoczesne korzystanie z pomieszczenia przez kilka osób. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również praktyczne i oszczędza cenne minuty każdego ranka. Ten projekt jest więc idealnym przykładem łączenia różnych założeń i potrzeb. Oraz pokazuję, że każdą przestrzeń można zaadaptować do swoich wymagań. W żadnym wypadku nie trzeba rezygnować z przyjemności. Wprost przeciwnie – na nie zawsze znajdzie się miejsce.