Typów baterii do kuchni i łazienki jest bardzo dużo, jest w czym wybierać. Dlatego każdy, niezależnie od gustu znajdzie coś dla siebie. Producenci starając się sprostać coraz bardziej oryginalnym oczekiwaniom klienta proponują armaturę w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Zróżnicowanym designie oraz jakości i cenie.
Rodzaje baterii
Podstawowym podziałem jest podział na baterie kuchenne i łazienkowe. W obrębie których znajdziemy dedykowane baterie prysznicowe, wannowe, umywalkowe, czy typowo kuchenne baterie zlewozmywakowe. Oprócz typu baterii rozróżnić można baterie ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą baterie chromowane. Jednak coraz częściej spotkać można w ofercie wielu producentów baterie mosiężne, pozłacane, jak też kolorowe, malowane proszkowo. Ponadto wyróżnić należy rodzaje baterii składanych, wyciąganych, z panelem deszczownicy oraz mniej typowe baterie wannowo-prysznicowe, stojące, wiszące, dotykowe, z fotokomórką. Jak się okazuje wachlarz produktów jakimi są baterie jest bardzo szeroki. Również pod kątem ceny możemy wyróżnić baterie chińskiej produkcji, które są tanie, a jednocześnie mało trwałe. Oraz baterie wysokiej jakości, wykonane staranie, zgodnie ze standardami jakości, w nieco wyższych cenach.

Baterie kuchenne
Baterie kuchenne obecne są w każdym domu, co nie znaczy, że wszystkie są do siebie podobne. W ofercie baterii zlewozmywakowych znajdziemy baterie naścienne, wiszące, jak też baterie wpuszczane w zlewozmywak, integralne ze zlewem. Dzięki dostępności baterii składanych możliwy jest ich montaż również w ciasnych zabudowach kuchni. Gdzie aby otworzyć okno, czy skrzydło szafki trzeba złożyć wystający kran.
Ciekawą propozycją są baterie z wyjmowaną słuchawką kranu, bądź z giętką wylewką czy perlatorem wielostopniowym. Poprawiają one komfort użytkowania wody w kuchni, prezentują się nietuzinkowo. W zależności od tego w jakim stylu urządzamy kuchnię, możemy dopasować właściwą baterie kuchenną. Tak kolorystycznie jak też od strony designu. Pośród rozległej gamy baterii mamy do wyboru baterie w stylu retro, z kurkami typu motylki, tradycyjne baterie z mieszadłem lub klasycznymi pokrętłami, bądź nowoczesne baterie minimalistyczne z czujnikiem ruchu.
Każdy rodzaj baterii kuchennej ma swoje wady i zalety. Atuty baterii, które są zaletami dla jednego użytkownika, mogą być wadami dla innego użytkownika. Czasem wybór baterii dyktują warunki lokalowe i konieczność montażu określonego typu baterii. Często jednak to kwestia gustu, upodobań lub aktualnej mody. Nie można zapominać, że większość modeli baterii to kwestia sezonowej mody. Można to zauważyć na przykładzie kolorów, kiedy jednego roku modne są baterie czarne, innego roku chromowane. To samo tyczy się kształtu, wielkości i innych cech.

Baterie łazienkowe
Baterie łazienkowe to rozbudowana kategoria baterii, gdyż mieszczą się w niej baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe oraz wannowo-prysznicowe. Każda z tych baterii występuje w bogatym wyborze modeli o zróżnicowanym wzornictwie i gamie kolorystycznej. Wyposażając łazienkę w baterie warto jest zachować spójność stylu. Kupując z jednej serii, jednego producenta czy koloru.
Wybierając baterie łazienkowe należy zwrócić uwagę na kompatybilność baterii z umywalką, wanną, gdyż na rynku dostępnych jest wiele równoległych standardów. Często rozstaw otworów montażowych nie pasuje, bądź wanna jest sprzedawana w komplecie z określoną baterią niewymienną. Projektując łazienkę należy uwzględnić szereg drobiazgów z bateriami włącznie. Aby eksploatacja była niezakłócona warto wybierać produkty wysokiej jakości, nie tylko estetyczne, modne, ale i praktyczne. Co więcej na baterie należy patrzeć od strony serwisowej, aby łatwo było baterię naprawić, wymienić w razie wystąpienia jej usterki.

Baterie prysznicowe
Baterie prysznicowe to szczególny rodzaj baterii, coraz częściej występujący jako integralna część panelu kabiny prysznicowej lub też komplet z deszczownicą. To o wiele bardziej skomplikowane w swej złożoności konstrukcji baterie. Wymagają one również stosownego montażu i dbałości o eksploatację. Niestety pod prysznicem baterie narażone są na nieustanna wilgoć, korozję i osad z kamienia. Wymagają systematycznego czyszczenia aby się należycie prezentowały. Im gorszej jakości baterię wybierzemy, tym szybciej będziemy musieli ją wymienić. W tańszych modelach awaryjnym bywa wąż, który łatwo przecieka, również słuchawka potrafi się zakamienić i działać nieprawidłowo. Kupując baterie prysznicowe z wyższej półki zwykle nie ma problemu z wymianą poszczególnych elementów jak słuchawka, uchwyt, mieszadło czy uszczelki węża.

Baterie wannowe
Podobnie jak w przypadku baterii prysznicowych i umywalkowych, baterie wannowe często występują w komplecie z wanną i trudno je zmienić na inną baterię. Wśród popularnych baterii wannowych są baterie z termostatem oraz wpuszczanym wężem. Ciekawie się prezentują i są praktyczne w użyciu. Oprócz tego typu baterii mamy możliwość montażu klasycznej baterii naściennej, którą montujemy w dowolnym miejscu nad wanną. Baterie do wanny to produkty stosunkowo najdroższe, mimo iż proste w konstrukcji. Wyróżnikiem wannowej baterii jest przełącznik między wylewką a słuchawką prysznicową, czasem wraz z baterią połączony jest korek wannowy blokujący odpływ.

Baterie wannowo-prysznicowe
Wciąż w wielu łazienkach prysznic łączony jest z wanną, stąd też w sprzedaży występuje wiele modeli w wersji wannowo-prysznicowej. Nie różnią się one znacząco od pozostałych, ponadto nie ma żadnej potrzeby aby stosować określony rodzaj baterii wbrew własnym indywidualnym potrzebom. Co do zasady baterie prysznicowe nie posiadają wylewki wannowej a jedynie wąż zakończony słuchawką. W praktyce większość osób w brodzikach, kabinach prysznicowych jak i otwartych przestrzeniach z odpływem liniowym montuje baterie wannno-prysznicowe z wylewką. Jest to rozwiązanie praktyczne, kiedy chcemy nalać wody do miski, wanienki, wiadra, napełnić określony zbiornik itd. W tym rodzaju baterie występują w pełnej gamie modeli, jako że jest to typowy rodzaj, zazwyczaj dostępny w pełnej serii i linii designerskiej producenta.
Polecamy również: Rodzaje blatów kuchennych
Na co zwracać uwagę przy zakupie baterii?
Wybierając baterię musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej wykonanie, które powinno być dokładne, staranne i estetyczne, ale na jakość użytych części. Zwykle korpus baterii nie ma nic do zarzucenia, ale już sitko, pokrętła, uszczelki występujące w komplecie są kiepskiej jakości. Prócz wykonania istotne są walory praktyczne, wielkość baterii, wygoda manipulacji wylewką, mieszadłem czy pokrętłami, również mokrymi rękoma. Warto patrzeć na baterię pod kątem jej utrzymania w czystości, im więcej zagłębień, żłobień tym trudniej będzie nam taką baterię czyścić. Istotnym elementem baterii jest jej powłoka, powinna być taka którą trudno zetrzeć, odbarwić czy porysować. Kupno baterii należy sprawdzić od strony wymiarów, które muszą być zgodne z otworami montażowymi w umywalce, czy wannie.