Wanna czy prysznic – to dylemat wielu osób, gdyż rzadko spotyka się mieszkania, w których zmieszczą się obydwa. Nie wiesz, co wybrać? Zobaczmy, jakie są argumenty za i przeciw dla każdego z tych rozwiązań.
Prysznic – szybko i zdrowo
Niewątpliwą zaletą prysznica jest to, że pozwala się, odświeżyć bardzo szybko. To przydaje się rano, podczas treningu, w upały, kiedy jedna kąpiel dziennie to zdecydowanie za mało. Po prysznicem można zarówno się schłodzić, jak i rozgrzać. Zdrowe i przyjemne jest używanie naprzemiennie ciepłej i zimnej wody. Jest też lepszy dla skóry i układu krążenia niż kąpiele w wannie. Z drugiej strony trudno się zrelaksować przez dłuższy czas. Jeżeli mamy małą kabinę i płytki brodzik, prysznic nie zapewni miejsca na pranie ręczne czy umycie domowych sprzętów, co umożliwia wanna. Warto więc się zastanowić, jeżeli mamy lub planujemy dzieci.
Wanna – relaks i wygoda
Decyzja o zakupie wanny przeważnie podyktowana jest tym, że po prostu lubimy się w niej pluskać. Długie kąpiele to nieporównywalny z niczym relaks, można dodać do nich olejki eteryczne albo zioła. Woda jednak musi być ciepła i nawet podczas krótkiej kąpieli musi być jej tyle, żeby można się było zanurzyć. A to oznacza spore rachunki. Za to wanna to wygodne miejsce do umycia dziecka – w wanience lub na macie antypoślizgowej. Można w niej wyprać, dywanik, umyć duże kwiaty doniczkowe – zastosowania można jeszcze długo wymieniać. Ale sama kąpiel, żeby miała sens i była przyjemna, musi zużywać dużo wody, a także zabierać czas dłuższy niż kilka minut. Nie każdemu też zalecane jest moczenie się w ciepłej wodzie, a w chłodnej to żadna przyjemność.
Co jest oszczędniejsze – wanna czy prysznic?
Przyjęło się, że to prysznic jest bardziej oszczędny niż wanna. Kąpiel w tej drugiej to przeciętnie co najmniej 100-150 litrów wody, często więcej. Natrysk zużywa około 15 litrów w ciągu minuty. Jest więc oszczędniejszy pod warunkiem, że trwa krótko. Przy dłuższym chłodzeniu i rozgrzewaniu, myciu włosów i spłukiwaniu odżywki nie wychodzi już korzystnie. Z drugiej strony tutaj możemy zmniejszyć zużycie wody poprzez zastosowanie deszczownicy lub perlatora. Oba te urządzenia zmniejszają zużycie wody w taki sposób, że mniejsza siła strumienia nie jest odczuwalna. I w przypadku wanny, i natrysku zużycie wody zwiększa korzystanie z hydromasażu, porównujemy więc przede wszystkim podstawowe opcje.
A może dwa w jednym?
Co powiecie na to, żeby na co dzień brać szybki prysznic, a od czasu do czasu wymoczyć się w pachnącej wodzie z pianą? Gdy mówimy o dokonaniu wyboru, gdy nie ma miejsca na wannę i kabinę naraz, odpowiedzią może być wanna z parawanem. Będzie on pełnił funkcję kabiny prysznicowej, podczas gdy zawsze możemy skorzystać z dobrodziejstw długich kąpieli. Taki parawan ze szkła kupuje się osobno, może być pojedynczą ścianką na kilkadziesiąt centymetrów lub zasłaniać całą przestrzeń nad wanną. Ceny również są bardzo zróżnicowane, zależnie od jakości, designu, użytych materiałów i wymiarów.